Danmark sätter in soldater för att stärka gränsbevakningen

Publicerad 8 september 2017 kl 18.32

Utrikes. Danmarks regering har beslutat att sätta in 160 soldater för att hjälpa den danska polisen bevaka landets gränser, rapporterar DR. Anledningen är att polisen inte själv klarar av både den skärpta gränskontrollen och terroristhotet från islamistiska fundamentalister.

Dela artikeln

Syftet med uppdraget är att soldaterna ska avlasta polisen i arbetet med gränsbevakningen.

Anledningen till beslutet är att polisen haft svårt att hinna med den skärpta bevakningen av Danmarks gränser.

– Det är ingen hemlighet att det är utmanande tider för dansk polis. Gränskontroller och terroristhot drar omfattande resurser från kåren. Därför har vi beslutat att försvaret i framtiden måste hjälpa polisen bevaka vid gränsen så att vi frisläpper betydande polisresurser, säger justitieminister Søren Pape Poulsen i ett uttalande.

Soldaternas primära uppgift blir inte att genomföra passkontroller, utan att hjälpa polisen med sådant som bevakning och transporter.

– Från Polisförbundets sida tycker vi det är är odanskt att sätta in militären på gatorna i fredstid. Men med det sagt, så är det ingen tvekan om att vi behöver hjälp, och det är självklart positivt att militären vill ge oss stöd, säger förbundets ordförande Claus Oxfeldt till DR.

Soldaterna sätts in redan på måndag den 11 september och ska vara på plats tills vidare.

– Beslutet gäller så länge det är nödvändigt, säger Søren Pape Poulsen.


Träder fram – med en vädjan till sina landsmän. Varningen: De antivita idéerna och rasistanklagelserna kan slå tillbaka.0 Plus

"Jag knullar er alla." SR-journalisternas favorit hyllades och fick dubbla priser av P3.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Höginkomsttagare, villaägare och ISK-sparare vinnare i nya budgeten

Får ut 1.900 kronor mer i månaden efter skatt.. Låginkomsttagare och pensionärer får i jämförelse runt 300 kronor extra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Utrikes

Nytt USA-veto mot vapenvila i Gaza

Stoppar resolution – för sjätte gången.. Israels FN-ambassadör Danny Danon tackade USA för stödet.0 

Alternativmedia trakasseras av franska myndigheter

Vägrar erkänna Voltairenet som presspublikation.. Ifrågasatte bland annat officiella sanningen om 11 september.0 

Tyske kanslerns tårar under slakten i Gaza: "Antisemitism"

Gråter – och förklarar krig mot yttrandefriheten.. Friedrich Merz lovar tuffa tag mot "konstnärlig, kulturell och akademisk" frihet i Tyskland.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0