DN-veteranen Thomas Gür riktar hård kritik mot chefredaktör Peter Wolodarski.

DN skrev fake news om Åkesson: "Wolodarski borde skämmas"

Publicerad 14 maj 2018 kl 16.29

Media. Dagens Nyheters chefredaktör Peter Wolodarski borde skämmas för sin "agendasättande" journalistik. Det skriver tidningens tidigare medarbetare Thomas Gür efter att DN publicerat fake news om Jimmie Åkessons utspel om våldtäkter.

Dela artikeln

© Youtube

Peter Wolodarski.

I en så kallad faktakoll i DN i fredags skrev journalisten Stefan Lisinski att Jimmie Åkesson hade "mestadels fel om hur många utländska våldtäktsmän som utvisas".

Enligt vänstertidningen hade SD-ledaren sagt följande i parti­ledar­debatten i SVT härom­veckan: ”Fyra av fem utländska våld­täkts­män slipper utvisning".

Men andelen är i själva verket lägre om man räknar in utländska medborgare som inte är folkbokförda i Sverige, konstaterade DN triumfatoriskt.

Problemet var bara att citatet från Åkesson var felaktigt. Det han hade sagt under debatten var i själva verket: "Fyra av fem utländska våldtäktsmän som bor i Sverige slipper utvisning" – ett uttalande som alltså stämde väl överens med statistiken.

Men istället för att ta bort sin falska artikel valde DN att låta den ligga kvar och bara ändra citatet från Åkesson. I en "rättelse" längst ner i artikeln skrev tidningen att en "tidigare version av artikeln hade ett ord mindre i Åkessons citat än vad som faktiskt var fallet".

En av dem som reagerar på DN:s beteende är Thomas Gür, som själv tidigare arbetat på tidningen.

"När jag initialt skrev om Peter Wolodarskis agendasättande Dagens Nyheters så kallade faktagranskning av Åkessons påstående om utvisningarna av utländska våldtäktsdömda, hade jag inte koll på hur långtgående den ohederliga journalistiken var, som manifesterades", skriver Gür på Facebook.

"Detta är så skamligt! Wolodarski, ansvarig utgivare, borde skämmas för det som hans tidnings journalister sysslar med", fortsätter han.

Efter att Thomas Gür skrivit sitt inlägg har DN:s artikel återigen uppdaterats. I en rättelse av "rättelsen" står nu: "En tidigare version av artikeln saknade texten ”som bor i Sverige” i Åkessons citat. Rättelsen har ändrats då en tidigare formulering var felaktig."


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Media

TV4 kallade dubbelmord antisemitiskt – klandras

Fälls för inslag om attentat utanför judiskt museum.. Granskningsnämnden tar inte hänsyn till att Trump, Merz och andra världsledare använde samma ord.0 

Håller ställningarna, enligt Maktbarometern. Partiet spöar både SVT och Familjen Lundell.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0