" /> " /> " />

Expressen mörkar fortfarande signalement

Publicerad 1 mars 2013 kl 14.23

Media.Efter uppmärksamheten nämner nu Aftonbladet att mannen som jagas för flera våldtäktsförsök mot barn i Sandviken är mörkhyad. Konkurrenten Expressen fortsätter dock att utelämna just hudfärgen i sin efterlysning.

Gilla artikeln på Facebook

Polisen ändrar nu taktik och nämner inget signalement från de två senaste överfallen mot barn i Sandviken, rapporterar Aftonbladet. Eftersom 14-åringarna såg mannen som försökte våldta dem och polisen ändå inte utesluter ett samband med den skäggige, mörkhyade, kraftigt byggde man i medelåldern som beskrevs efter de två första angreppen är det dock logiskt att anta att även de senaste fallen begåtts av en färgad man.

Att gärningsmannabeskrivningarna är samstämmiga skrivs också ut i lokaltidningen gd.se, vilket inte hindrar Aftonbladet att citera en kvinna som uttrycker oro över att "man ju inte vet hur den här personen ser ut". Dock har tidningen sedan Fria Tiders artikel nu inkluderat ögonvittnet Marwan Khedairs beskrivning av mannen som mörkhyad i 30-årsåldern med kal hjässa, mustasch och skägg. I tidningens artikel från tidigare nämndes bara att mannen var skäggig.

Konkurrenten Expressen publicerar dock fortfarande ett stympat och vilseledande signalement. Marwan Khedair beskrev enligt Expressens reporter "en storvuxen man i 40-årsåldern med tunt hår och skägg".

Att polisen misstänker ett samband mellan överfallen förklaras försiktigt med att offren var flickor inom en begränsad geografisk yta.

- Och så är de alla utförda av en manlig gärningsman, citeras en polisman.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jägareförbundets ordförande hoppar av – till SD

"Fått ett erbjudande som jag har tackat ja till." Peter Eriksson har erbjudits riksdagsplats och toppuppdrag för SD.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0