Får betalt för att låna

Publicerad 19 mars 2015 kl 20.20

Ekonomi. I Danmark kan man nu få betalt för att låna pengar, rapporterar DN Ekonomi.

Dela artikeln

Enligt tidningen förekommer det att bankkunder kan debitera bankerna ränta på sina lån – eftersom den danska centralbankens styrränta är negativ. I Danmark ligger styrräntan nämligen på -0,75 procent.

– Titta, varje månad får jag sju kronor, säger småföretagaren Eva Christiansen till DN.

Kritiker på högerkanten menar att systemet med minusränta kan vara ohållbart i längden. I etablerade sammanhang avfärdas kritiken emellertid med att minusräntan är nödvändig för att få upp inflationen. Inflation är inte bara positivt utan nödvändigt, enligt det nationalekonomiska etablissemanget idag.


Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0