Arkivbild.

Försökte stjäla från 85-årig kvinna – fick käppen i huvudet

Publicerad 15 augusti 2017 kl 13.17

Inrikes. En 85-kvinna i Tollarp stoppade en man som försökte ta sig in i hennes bostad. Han fick käppen i huvudet och åkte ut ur hemmet, skriver Lokaltidningen. Enligt polisen var det bra gjort, för de är säkra på att han skulle stjäla från kvinnan.

Dela artikeln

Det var vid 17.30-tiden i lördags som en okänd man ringde på dörrklockan hos den 85-åriga damen i Tollarp utanför Kristianstad.

Han räckte över en nyckelknippa till den äldre kvinnan och trängde sig sedan in i bostaden samtidigt som han knuffade till henne.

Mannen ville ha papper och penna för att kunna skriva en lapp till den person som enligt honom skulle ha nycklarna.

Men det skulle han inte ha gjort.

För då ilsknade kvinnan till och slog tillbaka.

– Kvinnan slog honom med sin käpp, skrek och föste ut honom ur hemmet, sedan låste hon dörren, säger Eva-Lotta Hermansson Truedsson, pressinformatör vid polisen i region Syd, till Loktaltidningen.

Enligt polisen var det bra gjort av kvinnan. Polisen är nämligen säker på att mannen hade tänkt stjäla saker inne i bostaden. Eller vem vet: rentav råna henne. Tillvägagångssättet att lämna ut nycklar är nämligen ett tjuvknep som polisen sett flera gånger tidigare.

Något närmare signalement på mannen ger polisen inte. Nästa gång gärningsmannen står utanför någon äldres bostad kommer det potentiella offret alltså inte kunna känna igen personen.


Nyheter från förstasidan

S-kvinnans hotfulla attack mot Allard: "Du ska få se"

Kaos igen i Örebro kommunfullmäktige. "Ska du hålla på och rycka telefonen också, din sjuka jävel?"0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Släpptes in på regeringens presskonferens. Säkerhetsmissen när villkorligt frigivne mannen dök upp som "journalist".0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0