Bostadsbubblan

Handelsbanken höjer boräntan 0,5 procent

Publicerad 11 maj 2022 kl 14.56

Ekonomi. Handelsbankens bolåneinstitut Stadshypotek höjer räntan på bolån med 0,5 procentenheter på lån med flera bindningstider.

Dela artikeln

Det är bara en vecka sedan Handelsbanken höjde boräntan med mellan 0,25 och 0,35 procentenheter på samtliga lån. Och nu är det alltså dags igen.

Samtliga räntor med längre bindningstid än tre månader höjs med 0,5 procentenheter.

1-årsräntan ligger nu på 3,04 procent, 2-årsräntan på 3,39 procent och 5-årsräntan på 3,88 procent.

Tremånadersräntan höjs marginellt till 2,69 procent.

Fler bolåneinstitut följer efter med egna höjningar, skriver TT.


Nyheter från förstasidan

S-kvinnans hotfulla attack mot Allard: "Du ska få se"

Kaos igen i Örebro kommunfullmäktige. "Ska du hålla på och rycka telefonen också, din sjuka jävel?"0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Släpptes in på regeringens presskonferens. Säkerhetsmissen när villkorligt frigivne mannen dök upp som "journalist".0 

Mer från Ekonomi

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0