Britterna röstar om EU

I juni röstar britterna om att lämna EU

Publicerad 21 februari 2016 kl 00.39

Utrikes. Den 23 juni kommer Storbritannien att rösta om landet ska lämna EU. Flera ministrar i Camerons egen regering ansluter sig nu till kampanjen för ett utträde, skriver brittiska Daily Mail.

Dela artikeln

Cameron själv kommer att ansluta sig till ja-sidan, meddelade han när han tog emot pressen utanför trappan på Downing Street i London. Samtidigt har justitieminister Michael Gove valt att ställa sig på nejsidan, skriver Daily Mail.

Enligt tidningen har Cameron bland annat förhandlat fram en "specialstatus" i EU som ska göra det möjligt för Storbritannien att skära i sådant som invandrarbidrag och sociala förmåner till invandrare, där EU ställt krav på samma utbetalningsnivåer som till britter.

Parlamentsledamoten Peter Bone är en av Camerons mest EU-kritiska partikamrater och han ger inte mycket för premiärministerns nya överenskommelse med EU. Den tar nämligen sikte på arbetskraftsinvandring från EU-länder till Storbritannien, något som är vanligt att diskutera när brittiska konservativa vill verka "tuffa" i frågor om invandring, utan att behöva diskutera förmånerna till invandrare från tredje världen.

– Människor bryr sig inte om huruvida vi kan slippa undan med att betala ett lägre barnbidrag eller något annat meningslöst. De är oroade över den massinvandring som sköljer över kontinenten. Några av de som kommer är ju terrorister, säger han till Daily Mail.

Utträdessidan leder nu med 39 procent mot 33 för att stanna i unionen, skriver Daily Mail och hänvisar till färska opinionsmätningar. Hela 25 procent har dock ännu inte bestämt sig.


Har gett flera tusen vård. Hänvisar till "humanitära" skäl – möter skepsis.0 Plus

"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här kör misstänkte pedofilen på Dumpen-grundarna

VIDEO: Konfrontationen med "gäddan" spårar ur – rejält. Mannen får "total panik" när Patrik Sjöberg dyker upp istället för 12-åriga flickan.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0