Ikea kan öppna i Indien

Publicerad 27 september 2014 kl 17.27

Ekonomi. Möbeljätten Ikea kan öppna i Indien, rapporterar TT. Man har redan uppnått en överenskommelse med delstaten Telangana om en första etablering i landet.

Dela artikeln

Den enorma indiska marknaden lockar Ingvar Kamprads möbeljätte som har skrivit avtal med den indiska delstaten Telangana om att få öppna ett första möbelvaruhus inom kort.

Enligt TT kommer det första varuhuset att öppna i staden Hyderabad.

Ikeas avtal är historiskt då man blir ett av de första företagen som får tillstånd att göra en investering i landet där ägandet är 100 procent utländskt. Vanligtvis brukar indiska myndigheter kräva en viss andel indiskt ägande.

Sammanlagt planerar möbeljätten att öppna 25 varuhus i det folkrika landet, skriver TT med hänvisning till lokal media.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Expo-veteranens nya karriär. "Känns ibland som att hela mitt liv består av att göra polisanmälningar."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0