NYA PRISER: Lettland införde euro vid årsskiftet. Bild från huvudstaden Riga.
Gato-gato-gato/CC-BY-NC-ND

Införde euro på nyår – nu stiger priserna i Lettland

Publicerad 4 januari 2014 kl 10.26

Ekonomi.Priserna på konsumtionsvaror skenar i Lettland sedan landet införde euro för fyra dagar sedan. Nu är kritiken hård mot den lettiska regeringen, som införde euro trots att majoriteten av väljarna var emot.

Gilla artikeln på Facebook

Lettlands konsumentombudsman har i samband med landets anslutning till euroområdet börjat få massor med klagomål från invånare, uppger generaldirektören Baiba Vitolina i en intervju med lokal media.

Enligt Vitolina klagar letterna på prisökningar och "felaktig" valutaomräkning, samt på att priserna inte alltid anges i två valutor (euro och lat).

Granskningar som konsumentombudsmannen har gjort visade att klagomålen till största delen är befogade, då oegentligheter och fel avslöjades i 78 av fallen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0