Arkivbild.

Integrationsprojekt lärde nyanlända skjuta med vapen

Publicerad 14 oktober 2017 kl 15.05

Inrikes. Under en integrationsdag i Nyköping i veckan arrangerad av Svenska Jägareförbundet fick 60 elever med utländsk bakgrund lära sig om svensk natur, vilda djur – och jakt. De fick även provskjuta, skriver tidningen Svensk Jakt.

Dela artikeln

Det var i onsdags som Svenska Jägareförbundet arrangerade en så kallad integrationsdag för invandrare på sin gård Öster Malma i Nyköping.

Meningen var att invandrarna skulle få lära sig mer om den svenska naturen samt hur jakt fungerar.

De fick bland annat gå en rundvandring i viltparken, besöka en station med jakthundar samt prova på att skjuta med luftvapen.

– Genom detta projekt bidrar Svenska Jägareförbundet till att förbättra integrationen i landet, säger Jägareförbundets kommunikationschef Magnus Rydholm, till Svensk Jakt.

De utländska gästerna fick även genomföra ett fingerat eftersök med jakthundarna och blev informerade om vilken stor "samhällsnytta" jägarna genererar i Sverige.

Svensk Jakt påpekar att integrationsdagen är en del av Svenska Jägareförbundets projekt Fler unga i naturen. Förbundet har ett officiellt "integrationsarbete" och liknande dagar har arrangerats tidigare.

Enligt Chris Edman, som är projektansvarig för Jägareförbundets integrationsarbete under 2017, vill man "väcka nyfikenhet" hos invandrarna.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Bankernas "kontantdödare" går fortfarande inte att lita på. Många kunder hos Handelsbanken kan inte swisha under lördagsmorgonen.0 

Sverige kan få särskild "klanpolis"

Beskedet från integrationsminister Simona Mohamsson (L).. Nu tillsätter Tidöregeringen ännu en utredning – om klaner.0 

Claes Nordmark (S) döms för sexuellt övergrepp – slipper fängelse

Ska ha "fnittrat" när kvinnan sa nej.. Åklagaren ville döma kommunalrådetet i Boden till fängelse för våldtäktsförsök.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0