Bidenskandalen
Hunter Biden.

Joe Bidens son får toppjobb på ukrainsk gasjätte

Publicerad 14 maj 2014 kl 10.20

Utrikes. Hunter Biden, son till den amerikanske vicepresidenten Joe Biden, har utsetts till chef för juridiska ärenden på Burisma Holdings, som är Ukrainas största gasproducent.

Dela artikeln

Beslutet att anställa Hunter Biden, som tidigare varit involverat i olika globalistiska tankesmedjor, meddelades i samband med att ryska Gazprom hotat att stoppa vidare naturgasleveranser till Ukraina om inte förskottsbetalningar görs.

Pappa Joe har i egenskap av vicepresident i USA i hårda ordalag fördömt Rysslands agerande i samband med Ukrainakrisen och lovat att hjälpa Ukraina att minska beroendet av rysk energi, rapporterar The Moscow Times.

Enligt en presstalesperson för Vita huset återspeglar inte Hunter Bidens nya arbete ett stöd till företaget från den amerikanska regeringens sida.


Nyheter från förstasidan

Biancas stalkers iranska skräckbakgrund

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0