Irriterad Kristersson efter Centerns svek: "Alliansen finns inte"

Publicerad 11 januari 2019 kl 17.12

Inrikes. På fredagseftermiddagen sade Centerpartiets partiledare Annie Lööf att hennes parti vill släppa fram Stefan Löfven som statsminister. Som svar säger Moderatledaren Ulf Kristersson att Alliansen inte längre finns.

Dela artikeln

Det står nu klart att Centerpartiet vill släppa fram Stefan Löfven som statsminister.

Det mesta tyder därmed på att det blir fyra år till med Socialdemokraterna och Miljöpartiet vid makten.

KD-toppen Sara Skyttedal skrev snabbt i sociala medier i samband med C-beskedet: "Klåpare. Bedragare. Quislingar. Vi glömmer aldrig."

– Man kan nog officiellt dödförklara Alliansen, sade  SVT:s Mats Knutson i kanalens direktsändning.

Vid 17-riden höll Moderatledaren Ulf Kristersson en egen pressträff, där han menade att Alliansen är död om Centerpartiets besked blir verklighet.

Enligt honom har det inom Alliansen förhandlats om en utfästelse som skulle "genomföra Alliansens hela reformagenda", och hålla SD utanför makten.

Men Centerpartiet valde alltså Socialdemokraterna, trots att Centern enligt Ulf Kristersson var starkt drivande för att bilda Alliansen.

– Om dagens besked blir verklighet så spräcker de Alliansen på nationell nivå. Alliansen finns naturligtvis inte nationellt om ett eller två partier i praktiken blir del av en S och MP-regering, säger Kristersson.

Moderatledaren säger också att han inte kommer bilda något konservativt block med SD.

– Det är klart det inte blir, svarade Kristersson märkbart irriterad när en journalist undrade om den kvarvarande delen i riksdagen ändå inte utgör ett konservativt block. Nej, det finns inget sånt block. Det kommer inte bli ett sånt block.


Folkslagen som EU-invånarna skyr mest. Stor kartläggning i prestigefulla Nature.0 Plus

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Coop höjde priserna mest under 2025

Stora skillnader mellan matkedjorna.. Så mycket ökade priserna under förra året.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Knarkmisstänkta SD-kvinnan var narkotikaspanare hos polisen

"Det var faktiskt det roligaste jag gjort.". Nya bisarra detaljerna om politikern och ex-polisen Katja Nyberg (SD).0 

IF Metall-topp åtalas för strypmord

Kvinnans lik dumpades i sjö.. Fackordföranden Juha Marttila, 56, nekar till brott.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0