KTH släpper bok om "arkitekters kamp mot rasism"

Publicerad 30 augusti 2017 kl 14.02

Kulturnyheter. KTH Arkitekturskolan i Stockholm har finansierat en ny bok där ett antal feministiska arkitekter berättar om hur de använder sin yrkesroll för att "bekämpa sexism, rasism, ålders- och klassförtryck".

Dela artikeln

I ett pressmeddelande förklarar KTH att arkitekturen länge "legat i framkanten när det kommer till kampen om de sociala rummen".

"Ökad jämlikhet, mångfald och tillgänglighet i våra städer, samhällen och våra vardagsliv har varit målsättningen. På senare tid har det i Sverige pratats om feministisk stadsplanering, med exempel som jämställd snöröjning, jämställda parker samt fritidsgårdar", skriver det ansedda lärosätet.

I den nya boken, Feminist Futures of Spatial Practice, skriver över 40 olika skribenter från olika länder om sina olika "feministiska taktiker" i sina respektive yrkesutövanden.

"Diskussionen är baserad på mångårig forskning och handlar om exkluderande design och vikten av normkritik i planerandet och utförandet av våra byggda rum. Det är kvinnor som i större utsträckningen engagerar sig i kampen för bibehållandet av våra gemensamma utrymmen och resurser, och det är ofta kvinnor som främst använder sig av dem. Ett exempel är användandet av kollektivtrafiken där kvinnorna är fler, medan det privata bilkörandet domineras av män", skriver KTH.

Bland medförfattarna och medredaktörerna finns KTH-forskaren Meike Schalk, Thérèse Kristiansson vid Arkitektur- och designcentrum samt Ramia Mazé vid Aalto-universitetet i Helsingfors.


Nyheter från förstasidan

Kungen sågar klimatavtalet: "Hur mycket ska vi betala egentligen?"

Kritiserar att "rika" länder ska betala mer. Kungliga argumentet: "Vi står ju bara för 6 procent av utsläppen".0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0