Marine Le Pen.

Le Pen fördömde IS: Domstol vill hon genomgår psykiatrisk undersökning

Publicerad 21 september 2018 kl 10.25

Inrikes. En fransk domstol anser nu att Nationella frontens ledare Marine Le Pen behöver genomgå en psykiatrisk utvärdering. Detta sedan hon fördömt islamistisk terror.

Dela artikeln

Det var i december 2015 som Marine Le Pen postade tre våldsamma bild på Twitter föreställande islamistisk terror.

Inlägget var ett fördömande av de terrorattacker som nyligen skett i Frankrike mot bland annat Konsertlokalen Bataclan och där totalt 130 personer dödades.

En brottsutredning gällande spridande av våldsamma bilder inleddes och nu menar domstolen att Le Pen behöver psykundersökas.

"Jag trodde att jag hade varit med om allt: men, nej! För att ha fördömt Daesh [ISIS] fasor i tweetar, vill "rättssystemet" att jag genomgår psykiatriska tester! Hur långt kommer de att gå?", skriver Marine Le Pen på Twitter.

Enligt domstolens begäran, som Le Pen också publicerat på Twitter, vill rätten veta om hon lider av någon psykisk sjukdom och om detta kan ha påverkat henne när hon lade upp bilderna.

Marine Le Pen förklarar att inte hon kommer gå med på domstolens begäran, och att den inte kan tvinga henne till någon undersökning.


Folkslagen som EU-invånarna skyr mest. Stor kartläggning i prestigefulla Nature.0 Plus

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Coop höjde priserna mest under 2025

Stora skillnader mellan matkedjorna.. Så mycket ökade priserna under förra året.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Knarkmisstänkta SD-kvinnan var narkotikaspanare hos polisen

"Det var faktiskt det roligaste jag gjort.". Nya bisarra detaljerna om politikern och ex-polisen Katja Nyberg (SD).0 

IF Metall-topp åtalas för strypmord

Kvinnans lik dumpades i sjö.. Fackordföranden Juha Marttila, 56, nekar till brott.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0