Den skadade mannen ska ha hittats av allmänheten ungefär vid 09.30-tiden på lördagen och sedan blivit körd till sjukhuset av den person som hittade honom.
Det finns inga id-uppgifter på mannen och han har bland annat skador på halsen. Skadorna betecknas som allvarliga.
Polisen fick fram uppgifter om en lägenhet som möjlig brottsplats. Man fick även in ett telefonsamtal som bekräftade detta.
"Polisen genomför en husrannsakan där man ytterligare får bevis för att det troligen är brottsplatsen. Lägenheten/entrén till fastigheten spärras av för teknisk undersökning", skriver polisen i sin händelserapport.
Under förmiddagen har polisen gripit en misstänkt gärningsperson, en kvinna. Hon är nu misstänkt för försök till mord alternativt dråp.
Brottsoffret och gärningskvinnan känner varandra genom en relation, enligt polisen.
Tillståndet för den skadade är för närvarande inte känt. Han befinner sig under vård och kommer kunna höras tidigast i morgon.
Polisen vill i övrigt inte lämna ut några uppgifter om händelsen.