Misstänkt likfynd utanför Sandviken

Publicerad 3 maj 2013 kl 12.52

Inrikes.Skogsarbetare utanför Sandviken har gjort ett misstänkt likfynd i skogen.

Gilla artikeln på Facebook

- Vi har fått en påringning från personer som arbetar i skogen med skogsröjning och de har hittat några bendelar som de vill att vi ska komma och titta på, säger Mikael Hedström presstalesman på polisen i Gävleborgs län till Fria Tider idag på förmiddagen.

Enligt uppgifter till Fria Tider handlar det bland annat om ett kranium från en människa. Skogsarbetarna ska under arbetet ha upptäckt konturerna av ett mänskligt ansikte i leran och har efter det slagit larm till polisen.

- Vi ska undersöka vad det är för benrester, för vad man meddelat oss är att det inte är dagsfärskt det här. Det kom inte till vår kännedom direkt när man hade anträffat det här utan det har gått en tid så vi får se vad det är för benrester vi kan hitta, fortsätter Hedström.

Enligt min källa rör det sig om ett kranium från en människa, kan du bekräfta det?

- Man har avvaktat innan man har kontaktat polisen, mer detaljer går jag inte in på, nu ska vi till platsen för att titta vad vi kan finna för något.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Inrikes

Ny tullavgift ska skydda Amazons marginaler

Politikernas drag: Stopp för tullfria småköp från Kina.. Svenskar får välja mellan tullkrångel eller köpa av EU-registrerade importörer framöver.0 

Manlig genusvetare: Vi måste prata om jultomtens maskulinitet

Professor Jens Rydström kräver debatt – nu.. "Är det så självklart att Tomtemor kokar gröten och Tomtefar delar ut klapparna?"0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0