Bilbränder i Sverige
Arkivbild.

Molotovcocktails hittade efter bilbränder i Göteborg

Publicerad 5 februari 2017 kl 10.34
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Så kallade molotov­cocktails, en slags hemgjord brandbomb, hittades av polisen i samband med bilbränder i Göteborgs förorter natten till söndagen.

Dela artikeln

Det första larmet kommer in till polis och brandkår klockan tre på natten. Två bilar står i brand på Stackmolns­gatan i Länsmansgården.

– Där har vittnen sett en person i anslutning till det här. Den personen var dock borta när vi kom dit, säger Peter Adlersson på polisen till Fria Tider.

– Man har hittat molotovcocktails i terrängen intill som vi tagit i beslag. Vi ska se om vi kan hitta DNA-spår eller fingeravtryck på dem.

Klockan 06:20 kommer ett andra larm in om att en bil brinner i Biskopsgården.

– Där har vi inte lika mycket uppgifter, vi har inga vittnen vad jag vet, säger Adlersson.

Polisen utreder båda bränderna som skadegörelse. Det är oklart om de anlagda bilbränderna har något med varandra att gör.

– Är det någon som har sett något så får man gärna höra av sig! uppmanar Adlersson.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kriminalvården chartrar privatplan åt intagna – "det mest humana"

Kan kosta 300.000 kr per resa. Lägger 100 miljoner om året på komfortabla transportsättet – mörkar allt.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Malmö kommun bjöd på ”vinterfest” – bara för sossar

Allmänheten mötte "kampanjande socialdemokrater i olika dräkter".. Nu tackar den S-styrda kommunen nej till en extern utredning av hur den hanterar väljarnas skattemedel.0 

Sol i Sverige på årets mörkaste dag

Ljust vintersolstånd idag.. Solen kommer på besök under årets ovanligt mulna december.0 

Vindkraften pekas ut som största förstörelsen av kapital i modern tid

Bolagen betalar för att få leverera el.. Dessutom gör trenden med allt högre verk att snurrorna helt enkelt blåser sönder.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0