Nobelpriset i litteratur till Kazuo Ishiguro

Publicerad 5 oktober 2017 kl 21.09

Kulturnyheter. Nobelpriset i litteratur år 2017 går till den japansk-brittiska författaren Kazuo Ishiguro, mest känd för romanen "Återstoden av dagen".

Dela artikeln

Klockan 13.00 på torsdagen öppnades dörren och Sara Danius, Svenska Akademiens ständiga sekreterare, tillkännagav årets Nobelpristagare i litteratur.

Vinnaren är Kazuo Ishiguro ”som i romaner med stark känslomässig verkan har blottat avgrunden under vår skenbara hemhörighet i världen”, som motiveringen löd.

Kazuo Ishiguro har skrivit romaner, noveller och tv-manuskript och är kanske främst känd för den stora allmänheten som författaren till romanen The Remains of the Day – Återstoden av dagen, om en butlers erfarenhet som anställd hos en brittisk överklassfamilj under flera generationer. Romanen filmatiserades 1993 av James Ivory med Anthony Hopkins och Emma Thompson i huvudrollerna. Filmen tilldelades åtta Oscars.


USA-kravallerna

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Kulturnyheter

Miss Finland mister sin krona – efter att ha gjort så här

"Lunch med kines.". Mångkulturell kvinna vann titeln – nu blev det ändå rasistskandal.0 

Vita woke-kvinnornas vrede när vitt blir årets färg

Efter Sydney Sweeney-kontroversen.. Nu har de hittat något nytt att rikta rasistanklagelser mot.0 Plus

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet

Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.. "Vi är mycket glada över att ha fått utföra en samkönad vigsel."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0