Comhem tvingas lagra dina surfvanor trots EU-förbud

Publicerad 12 oktober 2014 kl 16.21

Lag & Rätt. Post- och telestyrelsen (PTS) förelägger Com Hem att återuppta lagringen av trafikuppgifter för brottsbekämpande ändamål, som man slutade med efter EU-domstolens dom i april.

Dela artikeln

Operatören lagrar sedan april endast uppgifter av kommersiella skäl, skriver PTS i sitt föreläggande.

Enligt myndigheten är operatörerna skyldiga att i sex månader lagra olika uppgifter som uppstår vid kommunikation, för att kunna användas av brottsbekämpande myndigheter, som till exempel polisen.

Direktivet som ligger till grund för lagen upphävdes dock i av EU-domstolen i Luxemburg i april i år, vilket Fria Tider skrev om då. Com Hem har sedan dess upphört att lagra uppgifter för brottsbekämpande ändamål och lagrar nu endast vissa uppgifter av kommersiella skäl, t.ex. som underlag för fakturering.

Com Hem ska återuppta datalagring enligt reglerna senast den 29 oktober.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0