Raif Badawi
Forumet "Saudi Liberal Network" stängdes 2010.

Nätaktivist piskades efter fredagsbönen

Publicerad 10 januari 2015 kl 09.39

Utrikes. Den saudiske nätaktivisten Raif Badawi piskades igår, som planerat, efter fredagsbönen i al-Jafali-moskén i Jeddah, Saudiarabien.

Dela artikeln

Enligt Amnesty International fick Badawi ta emot femtio av de tusen piskrapp han dömts till som straff för att han anses ha "hädat islam".

– Piskningen av Raif Badawi är ett ondskefullt och grymt agerande som är förbjudet i internationell lag, kommenterade en talesman för Amnesty international efter piskningen.

Bakgrunden till att Badawi piskades var för att han startade det i Sudiarabien förut mycket populära debattforumet "Saudi Liberal Network" på internet. På forumet diskuterades det mesta, även islam och religiösa frågor.

I april 2010 tvingades forumet stänga efter påtryckningar från saudiska myndigheter och sommaren 2012 greps Badawi anklagad för att ha hädat islam genom att tillåta människor att fritt diskutera religiösa frågor på forumet.

Badawi dömdes förra våren till tusen piskrapp, tio års fängelse och att betala motsvarande ungefär två miljoner kronor i böter. Igår avtjänade han femtio av piskrappen och ska nu piskas efter fredagsbönen varje fredag i ytterligare 19 veckor framöver.


Nyheter från förstasidan

Bannon: Utvisa den illegala invandraren Elon Musk

Tidigare Trump-rådgivaren ger sig in i ordkriget. "Han bör utvisas ur landet omedelbart – och SpaceX beslagtas."0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Utrikes

Stödet för Israel kollapsar i Europa

Västeuropéer har fått nog.. Nu har färre än en femtedel en positiv syn på statsbildningen.0 

Japans födelsetal når ny katastrofnivå

Landet hotas av demografisk kollaps.. Försökte ta efter Sveriges bidragssystem – hjälpte inte.0 

Krav på EU-sanktioner mot Polen – valde "fel" president

"Tålamodet är slut.". Liberala förberedelser i Bryssel för att straffa de polska väljarna.0 

Oro för att Polen blir en EU-diktatur

Donald Tusk misstänks planera liberal "statskupp".. Lovar fortsätta "regera" utan hänsyn till att en ny president valts.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0 

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0