Det låga oljepriset

Oljepriset det lägsta på sex år

Publicerad 13 januari 2015 kl 10.55

Ekonomi. De globala oljepriserna fortsätter att rasa – och är nu på de lägsta nivåerna sedan våren 2009.

Dela artikeln

Brentoljan har exempelvis sjunkit med 2.64 procent på Londonbörsen och handlas numera för 46.12 dollar per fat. WTI-oljan har sjunkit med 1,8 procent och kostar 45,24 dollar per fat på New York-börsen.

Prisraset är stort – på över 55 percent sedan i juni, rapporterar New York Times.

Orsaken tros bland annat vara investerares farhågor att USA:s oljereserver ökar. I söndags publicerade Goldman Sachs en rapport som förutspådde att oljepriserna kommer att fortsätta att sjunka 39 dollar vid mitten av året för att sedan stabiliseras under andra halvan av 2015.

Ryssland är ett av de länder som drabbas värst av oljekrisen. Rubeln reagerade också snabbt på den senaste prissänkningen och förlorade mer än 2 procent av sitt värde på Moskvabörsen under tisdagen.

Venezuela och Iran har gått samman för att försöka förmå Opec att verka för en minskad produktion. Förenade Arabemiratens oljeminister Suhail Mohammed Faraj Al Mazroui sade samtidigt på tisdagen att Opec inte längre kan "skydda" oljepriserna. Han meddelade att landet inte kommer att minska sin produktion och skyllde istället prisraset på utvinningen av skifferolja.

Enligt Irans president Hassan Rouhani beror prisraset på medveten manipulation från vissa arabländers sida. I ett tv-tal under tisdagen varnade han för att även de länderna kan komma att drabbas negativt av följderna.

– De som har planerat att sänka priserna gentemot andra länder kommer att ångra detta beslut. Om Iran drabbas av nedgången i oljepriserna så ska ni veta att andra oljeproducerande länder som Saudiarabien och Kuwait kommer att drabbas mer än Iran, sade han enligt Reuters.


Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 Plus

Mer från Ekonomi

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Även Serbien tar hem guldreserven

Hämtar hem allt.. Omvärldsläget får nu allt fler länder att agera.0 

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0