Asylsexvåldet
Järnvägsstationen i Krylbo.

Asylsökare våldtog 13-åring på toalett

Publicerad 5 april 2016 kl 11.14

Inrikes. En man från Albanien har dömts till fängelse för att ha våldtagit en 13-årig flicka på en toalett på järnvägsstationen i Krylbo.

Dela artikeln

Våldtäkten ägde rum i början av 2015. Efter att flickan berättat för en kamrat om händelsen spreds ryktet på skolan, vilket ledde till att flickans mamma fick reda på vad som skett och anmälde våldtäkten till polisen.

Den 20-årige albanen åtalades i april förra året.

Enligt Migrationsverket fick mannen under 2015 avslag på sin asylansökan. Han registrerades tillsammans med sina föräldrar och syskon som utresta från Sverige den 16 juni samma år.

Enligt tingsrätten saknar han anknytning till Sverige och ska därför utvisas hem till Albanien efter avtjänat straff.

Flickan mådde efter våldtäkten dåligt. Efteråt har hon bara fått viss hjälp, dels av en kurator och dels på BUP, enligt domen.


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0