Islamiska staten

Varning för starka bilder!

"Allahu akbar" – här kastas homosexuella män ut från hustak

Publicerad 12 augusti 2016 kl 11.27
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Flera filmer har de senaste dagarna nått ut i media som skildrar hur män anklagade för homosexualitet kastas ut från hustak i Irak.

Dela artikeln

© Skärmdump

Homosexuell man mördas i Mosul.

En av filmerna, som publicerats på LiveLeak, visar hur fyra män kastas ut från ett tak i Fallujah. Enligt videobeskrivningen anklagades männen för homosexualitet, bakbands, och kastades därefter ut från taket på det fyra våningar höga huset.

– Allahu akbar! Allahu akbar! skanderar en av åhörarna när männen mördas.

Händelsen ska ha inträffat i slutet av juni månad och Islamiska staten uppges ligga bakom de brutala morden. Ungefär samtidigt pågick en irakisk offensiv mot IS-fästet.

Irakiska trupper intar IS-fästet Fallujah – hundratals jihadister flyr till Europa

En annan film, som uppmärk­sammats av Daily Mail, visar hur en homosexuell man kastas ut från ett hustak i Mosul i Irak.

Innan mannen mördas predikar en islamist för en skara åhörare, varav många barn, om farorna med homosexualitet.

– Det är förbjudet i kalifatet, säger han.

Han berättar också att mannen, som snart ska avrättas, är "skyldig" till homosexualitet och därför enligt muslimsk sharialag ska bestraffas med döden. Därefter knuffas mannen ut från hustaket och faller mot sin död.

Avrättningen av den homosexuelle mannen filmas av IS och har sedan dess spridits i sociala medier i propagandasyfte.

I juni uppmärksammades att den radikale muslimske predikanten Hamza Sodagar, baserad i USA, bjudits in till Sverige för att predika i Ali Islamic Center i Järfälla utanför Stockholm.

"Hugg huvudet av dem, det är det enklaste" – imam som bjöds in till Sverige om homosexuella

Sodagar har bland annat tagit upp att homosexuella enligt islam ska mördas, antingen genom att bli halshuggna, uppeldade, få en vägg nedriven över sig eller bli utkastade från en klippa. Det senare av de fyra alternativen har blivit väldigt populärt bland islamister i Mellanöstern.


Fast för grov skadegörelse av Karl XII:s likfärd. Fångas på film när han attackerar oersättliga konstverket i Stockholm – skyller på att Karl XII är "stor inom nazismen".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jomshof om V-toppen: "Hoppas han åker hem"

Kommentaren om Daniel Riazat väcker ramaskri. Nu kräver Strandhäll att riksdagens talman agerar mot Jomshofs "rasism".0 

Ekonominyheter

Gängen tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Rwanda kan ta emot USA:s oönskade invandrare

"Vi är i diskussioner med USA.". Afrikanska landet erbjuder sig återigen att ta över invandrare från västvärlden.0 

AFD kräver nyval efter Merz-fiaskot

Partiet fröjdas efter omröstningen.. Nu pekas Friedrich Merz ut som sämsta kanslerkandidaten någonsin.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0 

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0