USA-valet

Putin gratulerar Trump till segern

Publicerad 9 november 2016 kl 11.39
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Rysslands president Vladimir Putin gratulerar Donald Trump till segern i presidentvalet i USA. Det skriver Kreml i ett kort pressmeddelande.

Dela artikeln

Putin säger att han känner sig förvissad om att maktskiftet i Vita huset innebär att relationerna mellan USA och Ryssland, som under president Barack Obama närmat sig ett nytt kallt krig, nu äntligen kan bli bättre.

Den ryske presidenten hoppas på en "konstruktiv dialog" som bygger på "jämlikhet, ömsesidig respekt och genuin omtanke om varandras åsikter".

Han önskar även Trump lycka till som president och ser fram emot att samarbeta med honom kring frågor som gäller global säkerhet.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Great Reset

Ekonominyheter

Guldpriset når ännu en milstolpe – har fördubblats sedan 2024

Går över 4.000 dollar per uns.. Nya guld-rekommendationen för investerare: "Något i stil med 15 procent av portföljen."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

DN:s raseri sågas av konkurrenten. "De skulle bara veta" hur höga bidragen egentligen är.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0