Maktskiftet i USA
Donald Trump gav sig efter valet ut på en tack-turné för att tacka väljarna för att de röstat på honom.

Imorgon väljs Trump formellt till president

Publicerad 18 december 2016 kl 19.55
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Imorgon väljs Donald Trump formellt till ny president i USA av de elektorer som valdes under förra månadens presidentval.

Dela artikeln

Trots rapporter om elektorer som planerar göra myteri mot elektors­systemet genom att inte rösta på den kandidat de förväntas rösta på skriver AP att de flesta av dem ändå tycks respektera systemet.

Nyhets­byrån har fått tag på 330 av de 538 elektorerna och frågat dem vem de tänker rösta på imorgon. Bara en av Trumps elektorer säger sig vägra rösta på honom. Eftersom Trump vann 306 elektorsröster i valet kommer han alltså med god marginal väljas till ny president imorgon.

Sedan valet har elektorerna överösts av tiotusentals mejl, brev och telefon­samtal som uppmanar dem att inte rösta på Trump.


"Rena Stasi-metoderna." Gärningsmannen kom undan med skyddstillsyn och sonen utmålades som "nazist" i media.0 Plus

Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0 

Sjöjungfru-staty ska rivas i Köpenhamn – har för stora bröst. Sexistanklagade "Stora sjöjungfruns" öde har slutligen avgjorts.0