Svenskar mest jagade av staten på Facebook

Publicerad 18 januari 2017 kl 18.59

Lag & Rätt. Sverige begär ut över tio gånger mer information om användare på Facebook jämfört med övriga nordiska länder, enligt P1 Kulturnytt.

Dela artikeln

Kulturnytt hänvisar till Facebooks rapport över statliga förfrågningar som visar att Sverige begärt ut information om 441 användare under första halvåret 2016, i jämförelse med Norge som begärt 37 och Danmark 52.

Kammaråklagare Helene Gestrin säger till Kulturnytt att Sverige har upparbetat en särskild polisenhet som sköter kontakterna med Facebook, vilket förklarar den höga aktiviteten.

Sedan 2015 kan allmän åklagare väcka åtal mot svenskar som kränker invandrare eller myndighetspersoner på nätet, vilka tidigare, precis som vanligt folk, var hänvisade till att driva enskilt åtal. Den nya lagen har lett till en kraftig ökning av antalet åtal för så kallat näthat.


Nyheter från förstasidan

Zelenskyj tror att han vinner kriget – "inte rationell"

Orban: Ukraina ville ha lång konflikt. Ukrainske ledaren anklagas för att sakna kontakt med verkligheten.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0 

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0