Tiggeriet
Arkivbild. Tiggaren på bilden har inget med artikeln att göra.

Tiggare attackerades med tillhyggen

Publicerad 22 februari 2017 kl 10.53

Inrikes. Klockan 09.31 på onsdagsförmiddagen fick Polisen Västra Götaland in ett larm om att flera personer misshandlats utanför en livsmedelsbutik i Jörlanda.

Dela artikeln

Det var tre tiggare, två män och en kvinna, som angripits, säger polisen. De ska ha attackerats av 4-5 personer och blivit slagna med tillhyggen.

De två männen fick sårskador i huvudet och fördes med ambulans till sjukhuset i Kungälv. Gärningsmännen uppges ha försvunnit från platsen i en svart skåpbil av märket Mercedes.

Ingen misstänkt är ännu gripen och något motiv till angreppet anges inte av polisen.

Attacken skedde i Jörlanda, som ligger söder om Stenungsund i Bohuslän.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0