Falu tingsrätt.

Dom: Brottsligt ropa "arabjävlar" till araber

Publicerad 31 mars 2017 kl 14.14

Lag & Rätt. En kvinna har dömts för hets mot folkgrupp för att ha skrikit "arabjävlar" till en grupp unga invandrarmän i Fagersta.

Dela artikeln

Brottet begicks i mitten av september förra året vid Coop Extra i Fagersta.

Den svenska kvinnan, som är i 55-årsåldern var upprörd efter att ha hamnat i bråk med en annan kvinna, som hade hällt en öl över henne, när hon ropade "arabjävlar" till invandrargänget. Enligt åklagaren befann sig "en stor mängd personer" på platsen som kunde höra glåpordet.

Falu tingsrätt dömer kvinnan till två månaders fängelse för bland annat misshandel av kvinnan hon bråkade med, hets mot folkgrupp, olaga hot och våldsamt motstånd.


Nyheter från förstasidan

Ebba Busch tar bort Gates-foto efter Epstein-uppgifter

Bill Gates knyts till Epstein-härva med knark och könssjukdomar. Då lade svenska vice statsministern upp en bild på sig själv med miljardären.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Kaos igen i Örebro kommunfullmäktige. "Ska du hålla på och rycka telefonen också, din sjuka jävel?"0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0