Khaddafis son Saif al-Islam släpps fri – kan försöka ena Libyen

Publicerad 12 juni 2017 kl 11.06

Utrikes. Khaddafis son Saif al-Islam har släppts fri. Det meddelar rebellgruppen som grep honom 2011, skriver The Guardian. Nu kan han bli en politisk aktör i det kaotiska landet.

Dela artikeln

Saif al-Islam, son till Libyens förre diktator Khadaffi, är på fri fot. Han har suttit inspärrad i mer än fem år.

– Vi har bestämt oss för att befria Saif al-Islam Muammar Gaddafi. Han är nu fri och har lämnat staden Zintan, säger rebellgruppen i ett uttalande.

Saif al-Islam, vars namn betyder islams svärd, var tänkt att ta över som Libyens ledare efter sin far Muammar Khadaffi. Sen kom den så kallade arabiska våren och en NATO-ledd koalition, där Sverige deltog, inledde 2011 ett bombkrig mot Libyen vars officiella målsättning var att skydda befolkningen och införa demokrati i landet.

Efter omfattande flygangrepp mot libyska regeringsstyrkor tillfångatogs och lynchades Libyens ledare Muammar Khadaffi i oktober 2011 av väststödda rebeller. Under den utdragna dödsmisshandeln, som filmades, förde en av rebellerna in en kniv i stjärten på Khadaffi.

En tid efter sin fars död tillfångatogs Saif al-Islam av den så kallade Abu Bakr al-Sadiq-brigaden, samma rebellgrupp som nu släpper honom fri.

Saif al-Islam utbildade sig i Wien och London. Han är ingenjör och fram till 2011 levde han ett glamouröst liv. Han var ihop med den israeliska skådespelerskan Orly Weinerman och sågs som en reformist i Libyen. Det var han som bland annat drev på processen att Libyen skulle lägga ner sina försök att skaffa massförstörelsevapen 2002-2003. Han kritiserade också Libyen för brist på demokrati och lade fram en rapport där han föreslog förstärkta mänskliga rättigheter i landet. Men när kriget 2011 började blev han tuffare och tog sin fars sida.

Saif al-Islam släpps nu fri efter en amnesti utfärdad av regeringen i landets östra delar. Frisläppandet kan dock ses som något förvånande, bland annat då han 2015 dömdes till döden av en domstol i Tripoli.

Internationella domstolen i Haag har tidigare begärt Saif al-Islam utlämnad för brott mot mänskliga rättigheter och krigsbrott, varför han riskerar att gripas om han lämnar Libyen.

Sedan Nato-insatsen 2011 har Libyen kontrollerats av olika rivaliserande grupper och landet har präglats av kaos och våld. Även Islamiska Staten har växt sig stark i landet.

En del libyer ser Saif al-Islam som någon som kan återinföra stabilitet och lugn i Libyen, rapporterar Al Jazeera English.

"Saif skulle potentiellt kunna träda fram som en politisk aktör i det kaotiska Libyen, tillsammans med stammar som tidigare stödde hans far, men även med vissa stammar som bekämpade hans pappa", skriver The Guardian.


Går inte som hon tänkt – alls. Nu åtalas 30-åringen för spektakulära scenerna i Ica-butiken.0 Plus

Folkutbytet

Ekonominyheter

Centralbanker kräver ökad invandring

Ledande centralbankschefernas appell.. Fortsatt tillväxt kräver fortsatt inflöde från tredje världen, enligt "experterna".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0