Nordea redovisar en rörelsevinst på 1 010 miljoner euro eller cirka 9,7 miljarder kronor för årets andra kvartal. Analytiker hade räknat med en något högre rörelsevinst på 1 068 miljoner euro, skriver TT.
Samma period förra året hade banken en vinst på 1 223 miljoner euro.
Detta fick storbankens aktie att sjunka med fem procent på torsdagsmorgonen.
Samtidigt meddelar banken att man ännu inte bestämt om man ska flytta huvudkontoret från Sverige. Det beslutet kommer att tas först i september. Anledningen är att Sverige ska utreda frågan om att gå med i EU:s bankunion.
"Eftersom nya initiativ har framkommit i Skandinavien om att utreda möjligheten att gå med i bankunionen vill vi bearbeta denna information innan vi fattar ett slutgiltigt beslut i september om placeringen av huvudkontoret", skriver banken i delårsrapporten.
Tidigare har det varit tal om att Nordea ska flytta kontoret till Danmark eller Finland, eftersom Sveriges regering hotat med högre resolutionsavgifter.
– Det här är ju ändå ett stort beslut, det kräver att vi verkligen i grund och botten går igenom alla faktorer. Det finns en hel del detaljer och stora frågor som vi behöver ta reda på vad de betyder, säger Nordeas vd Casper von Koskull till TT.
Enligt von Koskull handlar det inte längre om resolutionsavgiften utan om var banken hör hemma. Nordea vill ha ett europeiskt regelverk, vilket bankunionen skulle leverera.
Om rörelsevinsten tycker han den ligger på en rätt bra och stabil nivå.
"Årets andra kvartal präglades av en jämnt fördelad tillväxt på våra fyra nordiska hemmamarknader. Ekonomin förblir överlag mycket solid, trots en tilltagande geopolitisk instabilitet. Vi följer dock noggrant trenderna på fastighetsmarknaden i framför allt Sverige, Norge och Danmark, där vi inom vissa områden ser prisnivåer som kan vara ohållbara", skriver Casper von Koskull i kvartalsrapporten.