Facebook Live-våldtäkten
Från filmen.

De dömda i Facebook-våldtäkten överklagar till HD – vill frias helt

Publicerad 27 juli 2017 kl 15.05

Inrikes. Samtliga av de tre unga invandrarmän som dömdes efter Facebookvåldtäkten i början av året har nu överklagat hovrättens dom till Högsta domstolen.

Dela artikeln

Svea hovrätt skärpte i juni straffen för de tre män som stod bakom den uppmärksammade våldtäkten i Uppsala som sändes live via Facebook i januari. Trion fick något längre fängelsestraff.

Men nu överklagar alla tre till Högsta domstolen, skriver SVT Nyheter Uppsala.

21-åringen, som dömts till två år och åtta månaders fängelse för våldtäkt, vill frias helt.

18-åringen, som fått ett år och fyra månaders fängelse, vill också frias.

24-åringen, som dömts till åtta månaders fängelse för grovt förtal och underlåtenhet att avslöja våldtäkt, vill i sin tur frias för detta.

Det var i januari som de tre invandrarna festade i en lägenhet i Gottsunda i Uppsala tillsammans med en kvinna. Under natten våldtog två av männen, båda så kallade flyktingbarn från Afghanistan, den kraftigt berusade kvinnan. Den tredje mannen, 24-åringen som är iranier, filmade ett av samlagen och sände filmen i realtid via Facebook till en grupp personer.

21-åringen överklagade redan den 19 juli, och nu har alltså de två andra följt efter.

Högsta domstolen bekräftar att man har mottagit männens överklaganden.


Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jerzy Sarneckis nya teori: Gängvåldet kommer upphöra av sig självt

78-årige kriminologen kommer med lugnande besked. De kriminella kommer "inom de närmaste åren" att självmant tröttna på att begå brott.0 

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0