Mordet på Olof Palme

Palmemordet: Polisen kan ha manipulerat bevis mot Pettersson

Publicerad 21 februari 2018 kl 09.38

Lag & Rätt. I SVT:s "Uppdrag granskning" presenteras nu nya uppgifter som tyder på att polisen försökt manipulera vittnen genom att locka med stora summor pengar – i syfte att sätta dit Christer Pettersson för mordet på Olof Palme.

Dela artikeln

"Uppdrag granskning" har bland annat fått tag på en inspelning från ett polisförhör med en missbrukare i samband med den tidiga utredningen av mordet på Olof Palme.

– Menar du att jag skulle få belöning för det här då? hörs vittnet säga.

Polisen svarar:

– Du vet hur mycket som ligger i potten? 50 miljoner.

Under rättegången mot Christer Pettersson i tingsrätten 1989 uppgav den åtalades vän Harri Miekkalinna just att en polis hade sagt åt honom att det fanns "50 miljoner i potten" om han hjälpte till att få Pettersson dömd.

Men åklagare Jörgen Almblad avfärdade redan då uppgifterna som "helt fel".

Så sent som i förra veckan rapporterades att en tidigare polis i Stockholm uppger att ett centralt bevis mot Christer Pettersson hade förfalskats av polisen. Det handlar om ett inspelat telefonsamtal som påstås placera Petterson vid mordplatsen strax före dådet.


Nyheter från förstasidan

Gängkriminell 15-åring råkade spränga sig själv

Hittades död i Östberga. Rekryterades av kriminellt nätverk via en skola och ett idrottslag.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0