Björn Söder och Annie Lööf oense om vem som är svensk.

Björn Söder: Man blir inte japan bara för att man flyttar till Japan

Publicerad 16 juni 2018 kl 12.05

Inrikes. Vem är svensk? Den som får medborgarskap i Sverige. Det skriver Centerledaren Annie Lööf under en dispyt med Sverigedemokraternas Björn Söder.

Dela artikeln

I en häftig ordväxling mellan Sverigedemokraternas Björn Söder och Centerpartiets ledare Annie Lööf diskuteras bland annat begreppet svensk.

"Annie Lööf förringar judars och samers ställning i Sverige när hon indirekt hävdar att de är svenskar. Dessa grupper har minoritetsställning i Sverige just för att de inte är svenskar. Skäms Annie Lööf för din rasistiska hållning!", skriver Söder i en kommentar på Centerpartiets Facebooksida.

Detta uttalande har fått Centerledaren att gå i taket. För att vara svensk så räcker det med medborgarskap i landet, menar hon.

"Problemet med Sverigedemokraterna är inte bara deras historia, utan deras uppdelning av människor sker även nu idag. I deras högsta ledning. Jag har många vänner som är judar. Men de är inget annat än mina svenska vänner. Som medborgare i Sverige är man svensk, alldeles oavsett om man tillhör en av våra nationella minoriteter eller ej. Valet i höst är ett värderingsval. Det är på allvar. Det är på riktigt", skriver hon på Instagram.

Enligt Lööf är det extra skrämmande att Björn Söder är Sveriges vice talman i riksdagen. "Sveriges talman är efter Kungen högst i rang i Sverige", påpekar hon.

Men Björn Söder står fast vid sitt uttalande.

När Expressen frågar honom om man inte är svensk om man är svensk medborgare, svarar han:

– Nej det behöver man inte vara. Om jag blir japansk medborgare innebär inte det att jag är japan. Man skiljer på nationsbegrepp och medborgarskap.


Nyheter från förstasidan

Flyttade hem till Sydkorea efter 55 år som adopterad i Sverige

"Skönt att se ut som alla andra". Samtidigt växer frågorna om Ulf Kristerssons inblandning i olagliga adoptioner från Asien.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Inrikes

Flyr i batik när polisen stormar asylförvaret

Kvinnornas panik när ordningsmakten slår till.. Nattliga besökarna flyr med sina tillhörigheter – i ett moln av tårgas.0 Plus

DO ska bekämpa "rasism på krogar"

Får nytt uppdrag av Tidöregeringen.. "Besökare behöver mer stöd och kunskap att våga anmäla."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0 

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0