Val 2018

S betalar "influencers" för att låtsas rösta på S

Publicerad 16 augusti 2018 kl 10.49

Media. Aftonbladets feministiske profilnamn Mohamed Touzari erbjöds 4.000 kronor för att lägga upp ett Instagram-inlägg där han låtsas rösta på Socialdemokraterna.

Dela artikeln

”Denna kampanjinbjudan går ut till ett stort antal influencers…kampanjen går ut på att du delar dina erfarenheter kring bostadsproblematiken för unga, och samtidigt på ett naturligt sätt berättar om Bostadsgarantin som är ett initiativ från Socialdemokraterna i Stockholm", stod det i mejlet från företaget Beatly som arbetar på uppdrag av Socialdemokraterna i Stockholm.

Enligt företaget var pengarna villkorade med att Mohamed skulle vara med på bilden i inlägget och att det skulle se "naturligt" och inte köpt ut. Det skulle dock stå att inlägget var ett samarbete med Socialdemokraterna, skriver Aftonbladet.

Ett ytterligare krav var att att han inte fick säga att han röstar eller någonsin röstat på något annat parti än Socialdemokraterna.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Mer från Media

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0