Smugglaren på SVT

SVT låter Önnevall vara kvar – och betalar hans rättegångskostnader

Publicerad 21 december 2018 kl 12.07

Inrikes. Alla tre SVT-medarbetare som nu dömts i Högsta domstolen för människosmuggling får behålla sina jobb. SVT säger att man ser händelsen som ett "humanitärt ställningstagande". SVT har nolltolerans mot "kränkande beteende", inte mot aktivistisk människosmuggling.

Dela artikeln

Det var igår som Högsta domstolen dömde SVT-journalisten Fredrik Önnevall och två av dennes kollegor för människosmuggling sedan de tagit med sig en arabisk så kallad flyktingpolitik till Sverige.

De dömda människosmugglarna kommer inte få sparken från SVT.

Inte nog med att alla tre kommer få behålla sina jobb på den statliga tv-kanalen, så har SVT även erbjudit sig att betala rättegångskostnaderna.

SVT menar att han har ett ansvar eftersom man valde att sända medarbetarnas dokumentär. Samtidigt ser man det inträffade som ett "humanitärt ställningstagande", säger man i ett uttalande.

Att smuggla människor är alltså inte så allvarligt. Annat hade det varit om en medarbetare skulle bete sig "kränkande".

– Vi har nolltolerans mot kränkande beteende och mobbning och agerar så fort något kommer oss till känna. Just det här fallet var en svår och unik situation och vi har efter noga avvägande försökt att agera så klokt som möjligt, säger SVT:s kommunikationsdirektör Sabina Rasiwala till SVT Nyheter.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Video: Lynchmobbens attack mot invandringskritisk politiker

"Fascist!" Nu drabbas även lilla Schweiz av brutala invandrarkravaller.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Mer från Inrikes

Konsumentverket vill totalförbjuda telefonförsäljning

Förslaget i rapport till regeringen.. "Telefonförsäljning berövar konsumenten initiativet och kontrollen."0 

SD-beskedet: Paradigmskiftet kommer igång lagom till valet 2026

Ludvig Aspling: Då börjar invandringen minska.. Nu har Tidögänget delat ut 250.000 nya uppehållstillstånd och 170.000 medborgarskap.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0