" /> " /> " />
S/CC-BY-NC-ND

Norska S vill ha arbetsplikt för invandrare

Publicerad 9 oktober 2012 kl 07.25

Utrikes.Med knappt ett år kvar till Stortingsvalet är konservativa Høyre störst och invandringskritiska Fremskrittspartiet det parti som ökar mest. Nu väljer det regerande socialdemokratiska Arbeiderpartiet att försöka vända sin egen negativa trend i opinionen genom att knycka flera förslag från Fremskrittspartiet.

Gilla artikeln på Facebook

I den senaste norska opinionsundersökningen pekar allt på ett regeringsskifte efter stortingsvalet 2013. Høyre backar marginellt till 33,5 procent, men Arbeiderpartiet faller samtidigt med en procentenhet till 28,1 procent. Mest ökar invandringskritiska Fremskrittspartiet som med en uppgång på 1,1 procentenheter når ett stöd på 18,7 procent, rapporterar E24.no.

De vikande opinionssiffrorna ses av politiska bedömare som orsak till en rad förslag som Arbeiderpartiet nu lägger fram. Förslagen har en något oväntad sak sak gemensamt - samtliga kommer ursprungligen från Fremskrittspartiet. Aftenposten har gjort en sammanställning av politiska förslag som får Fremskrittspartiets Siv Jensen att utbrista:

- Detta har vi jobbat för i åratal, det är bara att applådera. Nu återstår bara att se om det är röstfiske eller om de kommer stötta oss i Stortinget också.

Förslag som Arbeiderpartiet - sent omsider - nu förespråkar inkluderar bland annat:

Arbetsplikt för invandrare som tar emot bidrag. Nu vill också Ap ställa långt större krav på att särskilt invandrarkvinnor lär sig norska och börjar jobba.

Särskilda fängelser för utlänningar. Arbeiderpartiet avfärdade tidigare kraven på sämre villkor för utländska kriminella i egna fängelser, men har redan lagt förslag på en separat enhet för utländska fångar på Ullersmo anstalt.

Försvårande av välfärdssexport till östeuropeiska länder i form av barnbidrag. Så sent som i februari tillbakavisade arbetsminister Hanne Bjurstrøm (Ap) indignerat tanken att Norges generösa system missbrukades och anklagade Frp för att "blanda bort korten". Men nu låter det annorlunda.

- Arbeiderpartiet vill stoppa den ökande bidragsexporten till Polen och andra länder, säger Hadia Tajik, ledamot i partiets välfärdsgrupp, i ett färskt utspel.

Ytterligare förslag på integrationsområdet som Ap nu föreslår i sitt partiprogram är bland annat införandet av medborgarskapsprov, förbud mot kusinäktenskap, krav på norskutbildade imamer och ökat försörjningskrav vid anhöriginvandring.

Arbeiderpartiet vill dock inte tillstå att man kopierar Fremskrittspartiets politik.

- Vi kan inte rata bra förslag bara för att något annat parti lagt dem först, säger partiets taleskvinna Helga Pedersen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Sverigebilden

Den politiska korrektheten har sprängt alla gränser, enligt danska profilen. "Krävs fackmän inom psykiatrin" för att beskriva det politiska tillståndet i Sverige.0 Plus

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor guide: Bli helt ospårbar online. Uttryck dig fritt och riskfritt på nätet – vi lär dig använda enkla tekniken som inte ens NSA rår på.1218 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Utrikes

Adolf Hitler ställer upp för omval

Han är tillbaka.. Fick 84,88 procent av rösterna sist – och lanserade satsning mot "toxisk manlighet".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur