Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch Thor vill nu se en ny form av feminism i Sverige.
Den ska fokusera på riktiga och viktiga frågor, inte meningslösheter som "könsstereotypa Lego-figurer eller menskonst i Stockholms tunnelbana", som hon uttrycker det i sin debattartikel.
I stället ska den ta tag i verkliga problem, som kvinnors otrygghet, där KD-ledaren uttryckligen pekar ut nyanlända invandrare som problem.
Enligt henne är kvinnors otrygghet ett akut problem.
"I min egen hemstad Uppsala känner sig fyra av fem gymnasietjejer rädda ute på stan. Rädslan beror i hög grad på trakasserier från kringströvande grupper av unga män, ofta nyanlända från delar av världen där kvinnor inte förväntas röra sig fritt", skriver KD-ledaren på Aftonbladet Debatt.
Ebba Busch Thor påpekar att läget har förvärrats i sådan omfattning och fart att kommunens ungdomsjour nu uppmanar flickor att inte röra sig ute ensamma i Uppsala, ens på dagen. Det innebär, skriver hon, att kvinnans människovärde underordnas mannens.
"Hon ska stanna hemma eller eskorteras, för att han inte kan hantera sina drifter. Jag vill inte, kan inte och kommer inte att acceptera det. Jag kommer inte heller att tiga om det... Sverige behöver en ny sorts feminism som fokuserar stenhårt på kvinnors ekonomiska, sociala och fysiska otrygghet", säger Ebba Busch Thor.
Det var därför som KD och M i sin budget, fortsätter hon, skrotade den så kallade Jämställdhetsmyndigheten, för att pengarna skulle kunna gå till meningsfulla saker, som att bekämpa de här gängen.