Martin Aagård
Martin Aagård.

PK-profil får sparken när Aftonbladet satsar på ökad mångfald

Publicerad 14 januari 2020 kl 20.14

Media. Vänsterjournalisten Martin Aagård har fått sparken från sin roll som biträdande kulturchef på Aftonbladet. Det säger han åtminstone själv till DN. Bakgrunden sägs vara att Aftonbladets redaktion ska göras mindre "homogen".

Dela artikeln

Aftonbladet har sparkat Martin Aagård som biträdande kulturchef för tidningen.

Uppgifterna kommer från Aagård personligen.

– Jag har inte fått sparken från Aftonbladet, men jag har fått sparken från kulturredaktionen. Vad jag kommer att jobba med framöver är inte bestämt än, säger han till DN.

Aaagård hävdar att den nya kulturchefen Karin Pettersson, som tillträder på måndag, anser att redaktionen är "för homogen" och dessutom jobbat ihop för länge.

Karin Pettersson har inte velat kommentera uppgifterna.

Martin Aagård har under åren uppmärksammats för sina närmast parodiskt politiskt korrekta artiklar. År 2013 hånades han och kallades "idiot" i norska medier efter att ha anklagat Norge för att vara ett land som är fullkomligt genomsyrat av så kallad rasism.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Mer från Media

Journalistutbildningen pausas – är för dålig

Chock när JMK:s journalistprogram stoppar antagningen.. "Studenterna är förda bakom ljuset och beslutet fattades bakom vår rygg."0 

Svenska mediechefer polisanmäler Mark Zuckerberg – för "grov kriminalitet"

Utgivarna har fått nog av bluffannonserna.. "Häpnadsväckande att ett av världens största bolag tillåts tjäna stora summor genom att fortsätta förmedla kriminalitet."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0