Bonniers expansion
Oligarken Carl-Johan Bonnier, 68.

Bonnier köper upp 18 tidningar till

Publicerad 26 februari 2020 kl 09.17

Media. Bonnier fortsätter att skärpa greppet om den svenska tidningsmarknaden. Nu förvärvar den kontroversiella ägarfamiljen även koncernen Hall Media som består av tio abonnemangstidningar, åtta gratistidningar samt en egen tryck- och distributionsverksamhet.

Dela artikeln

Köpet av Hall Media görs via Mittmedia – som Bonnier äger sedan förra året – och norska Amedia.

Avtalet innebär att Amedia direkt förvärvar 49 procent av aktierna i Hall Media. Mittmedia, där Amedia äger 20 procent och Bonnier 80 procent, blir ägare till de andra 51 procenten.

– Vi stärker nu ett efterfrågat partnerskap mellan viktiga lokala och regionala tidningar i Sverige. Samarbetet innebär att vi kan hålla teknik och andra kostnader nere, utbyta redaktionella erfarenheter och stödja varandra på annonsmarknaden, säger Mikael Nestius, affärsansvarig för Mittmedia, i ett pressmeddelande.

Parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Det ingångna avtalet kräver att transaktionen godkänns av Konkurrensverket.

Hall Media AB är baserat i Jönköping och är med sina 70.000 abonnenter och över 250.000 dagliga läsare den ledande leverantören av lokala nyheter i Jönköpings Län, Kronobergs Län och Västra Götalands Län. De största dagstidningarna är Jönköpings-Posten, Värnamo Nyheter, Smålänningen och Falköpings Tidning. Koncernen omsätter 500 miljoner kronor.


Nyheter från förstasidan

Varberg Bois: "Inga belägg" för att AFA-ledaren är extremist

Klubben missnöjd med Christian Petersons avslöjande. "Tyvärr är det många som tror att det den här journalisten skriver är sant".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Media

TV4 kallade dubbelmord antisemitiskt – klandras

Fälls för inslag om attentat utanför judiskt museum.. Granskningsnämnden tar inte hänsyn till att Trump, Merz och andra världsledare använde samma ord.0 

Håller ställningarna, enligt Maktbarometern. Partiet spöar både SVT och Familjen Lundell.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0