Covid-19 i Sverige

Ännu en smittad i Västsverige

Publicerad 1 mars 2020 kl 18.21

Inrikes. Ännu en person i Västra Götaland har under torsdagen bekräftats smittad av coronaviruset, rapporterar SVT Nyheter Väst.

Dela artikeln

Den smittade är en man i 30-årsåldern. Han isoleras i hemmet eftersom han inte bedömdes vara i behov av vård.

– Han har med all sannolikhet blivit smittad i norra Italien, och även varit i kontakt med andra bekräftade fall efteråt i Sverige, säger Leif Dotevall, smittskyddsläkare i beredskap, till SVT.

En smittspårning genomförs för att hitta personer som mannen exponerat för viruset, inklusive flygresenärer.

– Vi går helt enkelt igenom vilka som kan ha riskerat att smittas av personen, och kontaktar dem. Det pratas om att man i andra länder bara ser toppen av ett isberg av fallen, men här menar jag att vi får fram en hel pyramid, säger Leif Dotevall till SVT.

Sammanlagt 14 personer i Sverige har nu påvisats smittade av covid-19. Det rör sig om sex personer i Västra Götaland, två personer i region Jönköping, två personer i region Uppsala och fyra personer i region Stockholm, enligt Folkhälsomyndigheten.


Nyheter från förstasidan

Åkesson nu populärare än Kristersson

Stödet för statsministern rasar bland män. Om bara männen fick bestämma skulle Jimmie Åkesson styra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0