Terrormorden i Nice

Löfven: Detta är inget krig mot islam

Publicerad 30 oktober 2020 kl 18.58

Inrikes. Statsminister Stefan Löfven (S) har nu fördömt terrorn i Frankrike i ett nytt undvikande inlägg på Facebook, där han bland annat försöker skydda "islam" från angrepp.

Dela artikeln

Under torsdagen publicerade Stefan Löfven ett inlägg på Twitter där han tassade kring de muslimska terroristerna i Frankrike.

Han nämnde varken islam eller islamism.

Nu har han lagt upp ett mer utförligt inlägg på Facebook.

Även där går han runt problemet och nämner bara "islam" när han ska påpeka att konflikten inte har något med islam att göra.

"Frankrikes ambassadör i Sverige, Etienne de Gonneville, konstaterade i SVT:s Agenda att attacken i Paris och händelserna efter den inte är en konflikt mellan Frankrike och islam. Konflikten står mellan samhällets majoritet och radikala och våldsbejakande extremister. Det är lika giltigt i Sverige", skriver Löfven.

Han nämner även "våldsbejakande islamistisk extremism" och "religiöst eller ideologiskt motiverat våld". Sedan talar han i allmänna termer om att "möta våldet, terrorismen och extremismen".

2015 sade Stefan Löfven i Expressen att han "aldrig någonsin har [kritiserat islam] och tänker aldrig göra det hellre" samt att "vi har största respekt för den religionen".


Nyheter från förstasidan

Antarktis istäcke växer igen

Sänker nu havsnivån istället för att höja den. Ismassan växte med nästan 108 gigaton per år.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen välkomnade turkdömde "journalisten" på Arlanda

Statsministern: "Välkommen hem Joakim!". Prominent mottagande när AFA-Medin landade i Sverige efter 51 dagar i turkiskt förvar.0 

Kvinnliga polisens reaktion vid ingripandet i Örebro

"Vi kommer backa undan".. Ivriga diskussionen med kollegan om att retirera från platsen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0