Jens Liljestrand talar nu ut om skräcknatten 2016.

Expressenprofilen: Jag "ville dö" när Trump blev vald

Publicerad 1 november 2020 kl 19.09

Media. Vänstertidningen Expressens biträdande kulturchef Jens Liljestrand, 45, tar nu bladet från munnen och berättar öppenhjärtigt om hur det var under mardrömsnatten 2016 när Donald Trump valdes till president i USA.

Dela artikeln

© Gage Skidmore

Donald Trump.

"Jag minns hur jag satt i baksätet, med mobilen i handen, desperat scrollande efter tröst. Genom huvudet brusade vaga tankar om att det vore bättre att vara död."

Så skriver Jens Liljestrand i en krönika i Expressen i vilken han drar sig till minnes den ödesdigra november­natten för fyra år sedan.

Den totala känslan av uppgivenhet drabbade den idag 45-årige vänsterjournalisten efter att han lyckats få en taxichaufför att köra honom "hem till förorten" från Expressen-redaktionen "för ett par tusen kronor".

Valnatten i USA 2016 var "tvivelsutan den politiska händelse under min livstid som har påverkat mig mest", konstaterar Liljestrand. Det var då han som tidigare "ungliberal" insåg "att rasisterna, kvinnohatarna och klimatförnekarna är på väg att vinna".

"Först som medelålders insåg jag att vi befinner oss i en rörelse som saknar någon annan skönjbar riktning än utför, bortåt, halkande, hasande mot något mörkt, fult och främmande."

Liljestrand konstaterar att Donald Trump är "en förfärlig och grotesk ledare, en kvasidespot och vetenskapsförnekare som vandaliserar planeten". Men enligt den 45-årige vänsterprofilen kommer världen att fortsätta att vara "trasig" oavsett vem som vinner i USA nästa vecka.


Går inte som hon tänkt – alls. Nu åtalas 30-åringen för spektakulära scenerna i Ica-butiken.0 Plus

Folkutbytet

Ekonominyheter

Centralbanker kräver ökad invandring

Ledande centralbankschefernas appell.. Fortsatt tillväxt kräver fortsatt inflöde från tredje världen, enligt "experterna".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Mer från Media

Massanmälningar mot Expressens rysshets

Kraftiga reaktioner på krönika.. PK-profilen Jens Liljestrand beskriver sitt hat mot vanliga ryssar och vad han vill göra med dem.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0