Regeringskrisen

Erbjuder flytthjälp åt Löfven: "Dags att åka hem"

Publicerad 21 juni 2021 kl 16.18

Inrikes. Sveriegdemokraternas ungdomsförbund Ungsvenskarna erbjuder sig nu att packa åt Stefan Löfven och hjälpa honom att "åka hem".

Dela artikeln

"Dags att åka hem, Stefan!" skriver Ungsvenskarna på Twitter efter att riksdagen röstat för att avsätta den socialdemokratiska statsministern.

I en video som ungdomsförbudnet publicerat står en grupp medlemmar med flyttlådor i händerna, iklädda t-shirtar med budskapet "Stoppa sosseriet".

– Vi gick till val 2018 på att stoppa sosseriet, och idag har det äntligen hänt. Äntligen kan vi få en ny regering och Sverige kan komma på en bättre väg igen, säger Denice Westerberg, kontaktperson för Ungsvenskarna i Stockholm.

Hon fortsätter:

– Men som de godhjärtade ungdomar vi är. Så nu står vi här med flyttkartonger.

– Vi längtar efter att få en konservativ regering och vi står redo inför nästa valrörelse.


Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Polisen: Rickard Andersson tycks ha tvekat in i det sista

Tecknen på ambivalens före massmordet. "Ända fram till dagarna före gärningen ordnade han med sin livssituation."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0