Joe Biden.

Biden pressar nätjättar censurera mera

Publicerad 18 juli 2021 kl 11.26

Media. Joe Biden anklagar sociala medier som Facebook för att "döda människor" genom att inte tillräckligt hårt censurera kritik mot coronavaccin. Nu sätter den amerikanska presidenten press på nätjättarna att skärpa censuren ytterligare.

Dela artikeln

– De dödar människor, sade Joe Biden när han fick frågan av en reporter om vad han har att säga till exempelvis Facebook när det gäller "desinformation om covid-19".

Den amerikanske presidenten fortsatte:

– Den enda pandemin vi har är bland ovaccinerade och de dödar människor.

Kritiken kommer trots att Facebook i början av året förbjöd alla uppgifter om att vaccin skulle kunna vara farliga eller inte fungera.

Vita husets pressekreterare Jen Psaki bekräftade på fredagen att regeringen har "regelbunden kontakt" med sociala medieplattformar för att diskutera "desinformation" och "skapa robusta strategier" för att blockera vissa användare. Hon avslöjade också att den amerikanska regeringen "flaggar" inlägg som är "problematiska" åt Facebook.

"Idiotrepublikaner"
En av dem som nu varnar för situationens allvar är Fox News programledare Tucker Carlson. Han går till hård attack mot republikaner som nu tjatar om "mänskliga rättigheter" på Kuba istället för att diskutera hotet mot yttrandefriheten i det egna landet.

– Jag är glad att du nämnde Kuba, för till och med idag ägnade idiotrepublikaner i kongressen hela dagen att prata om bristen på frihet på Kuba, sade Carlson till sin gäst, journalisten Glenn Greenwald, i sitt fredagsprogram där censuren diskuterades.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Media

Klipper med Reuters efter Israel-gullandet: "Förrädare"

Fotograf hoppar av – fick nog efter sjukhusattacken. . "Reuters har rättfärdigat och möjliggjort systematiska mord på 245 journalister."0 

Massanmälningar mot Expressens rysshets

Kraftiga reaktioner på krönika.. PK-profilen Jens Liljestrand beskriver sitt hat mot vanliga ryssar och vad han vill göra med dem.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0