Arkivbild

Rattfyllerist försökte köra på poliser

Publicerad 24 juli 2021 kl 11.50

Inrikes. En man i 30-årsåldern i Ale har gripits efter att ha försökt köra på en polispatrull i Ale kommun. Det skriver Aftonbladet.

Dela artikeln

Polisen fick klockan 23:16 igår larm om att en bilist kört in i ett vägräcke. När en polispatrull anlände till platsen, backade mannen hastigt med sin bil i riktning mot poliserna och in i ett polisfordon.

Därefter försökte mannen smita från platsen, men krockade med ett staket. Han greps på platsen och är nu misstänkt för mordförsök alternativt grovt våld mot tjänsteman och grovt rattfylleri.

Ingen person kom till skada vid händelsen.


Stor guide: Bli helt ospårbar online. Uttryck dig fritt och riskfritt på nätet – vi lär dig använda enkla tekniken som inte ens NSA rår på.1218 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Ekonominyheter

Fredrik Wikingsson plockar ut 200 miljoner i utdelning

Vänsterkomikerns klipp.. Nu delar han ut 200 miljoner kronor i utdelning till sig själv – och "pallar inte att snacka om pengar".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Eslövskvinna flög hit 26 år yngre mannen från Marocko. Nu slutar relationen med livstids utvisning och ett saftigt skadestånd från skattebetalarna.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0 

Sanningssägaren och skådespelerskan Brigitte Bardot är död. Dömda invandringskritikern blev 91 år.0