Coronavaccin
Islands chefsepidemiolog Thorolfur Gudnason.

Nära fullvaccinerade Island flaggar för 15 år av coronarestriktioner

Publicerad 29 juli 2021 kl 06.51

Utrikes. Trots att nära 100 procent av Islands vuxna befolkning har vaccinerats fortsätter smittspridningen på den högsta nivån hittills. Nu flaggar "Islands Tegnell" för att corona­restriktionerna kan behöva upprätthållas i 15 år till.

Dela artikeln

Den 26 juni valde myndigheterna på Island att ta bort alla inhemska restriktioner. Då hade inte ett enda fall av covid-19 registrerats på flera veckor, och inget dödsfall sedan i december förra året.

Samtidigt har nu en mycket stor majoritet av den vuxna befolkningen på Island vaccinerats. För personer över 50 år är andelen nära 100 procent.

Men samtidigt sprids den så kallade deltavarianten nu snabbt. På tisdagen rapporterades 124 nya smittfall, vilket var den högsta siffran hittills. En stor andel av de nysmittade har visat sig vara fullvaccinerade.

Den nya smittvågen har lett till att Island återigen har infört restriktioner, såsom krav på att bära munskydd inomhus.

Islands chefsepidemiolog Thorolfur Gudnason utesluter nu inte att corona­restriktioner kan bli nödvändiga i uppemot 15 år, rapporterar Morgonbladir.

– Det kan bli så, ingen kan veta vad framtiden har i sitt sköte. Det är det vi har sagt hela tiden, att det inte finns någon förutsägbarhet i det här, säger han.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

SD-larmet: Moderaterna viker ner sig om bidragstak

Nya Tidösprickan – M uppges vackla i sin egen profilfråga. "Man öppnar hela tiden för nya tolkningar och undantag, det är oroande."0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0