SVT:s "DDR-drag": Slog av ljudet på norska polisens pressträff

Publicerad 16 oktober 2021 kl 17.58

Inrikes. Statliga Sveriges Television väcker ilska på nätet efter att tv-jätten stängt av ljudet under sändningen från den norska polisens presskonferens om bilbågsdådet i Kongsberg utanför Oslo.

Dela artikeln

Enligt SVT stängdes ljudet av för att man på tv-jätten är "mycket restriktiva" med att berätta några detaljer om den muslimske konvertit som är misstänkt för dådet.

I påannonseringen av presskonferensen uppgav SVT:s nyhetsankare att man kommer att "sänka ljudet" för att inte några detaljer om den misstänkte Espen Andersen Bråthen, 37, skulle komma fram.

Hela presskonferensen inleddes sedan med en polischef som syntes röra på munnen medan det var tyst i rutan.

På nätet avfärdas nu SVT:s åtgärd som "kommunistfasoner" och ett drag som "skriker DDR".


Nyheter från förstasidan

Damlandslaget utslaget efter att ha knäböjt för George Floyd

PK-fiasko för Sverige i fotboll-EM. Inte heller pride-armbindeln förmådde rädda kvar svenskorna i mästerskapet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Näringslivsikonen Percy Barnevik död

Förre ABB-bossen fick en stroke.. Känd för pensionsuppgörelse på 900 miljoner kronor.0 

Stort antal vapen förbjuds vid jakt – här är listan

Inte bara AR-15.. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 Plus

Tre minuter saknas i Trumps "oredigerade" Epstein-video

Analys av metadata avslöjar Vita husets bluff.. Övervakningsvideon från fängelsenatten har visst redigerats – i Adobe Premiere.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0