"Amerikanska underrättelsekällor" sprider fake news

Publicerad 7 april 2022 kl 19.45

Media. Personer inom USA:s underrättelsetjänster sprider medvetet falska uppgifter till media som en del av ett "informationskrig" mot Ryssland. Det avslöjar NBC News.

Dela artikeln

I media kommer allt oftare rapporter som uppges bygga på uppgifter från anonyma "amerikanska underrättelsekällor".

Nyligen uppgavs exempelvis sådana källor att Ryssland hade fört in kemiska vapen i Ukraina. Men enligt NBC News finns det egentligen inga belägg för den uppgiften.

I själva verket var de falska uppgifterna en del av ett "informationskrig".

Ett annat exempel är medieuppgifterna för en vecka sedan om att den ryske presidenten Vladimir Putin blir "vilseledd av sina egna rådgivare", som påstods inte våga berätta för honom hur dåligt kriget i Ukraina går.

En "västerländsk regeringstjänsteman" säger till NBC News att poängen är att "undergräva Moskvas propaganda och förhindra Ryssland från att definiera hur kriget uppfattas runtom i världen".

Ett annat syfte uppges vara att få den ryske presidenten Vladimir Putin ur balans.

Flera amerikanska tjänstemän medger enligt NBC News att USA använder information som ett vapen även i de fall där man har lågt förtroendet att för informationen är korrekt.

Falska uppgifter i media används också i förebyggande syfte, enligt NBC. Medieuppgifter om att Putin vänt sig till Kina för militär hjälp var fabricerade men spreds i media för att avskräcka Kina från att skicka vapen till Ryssland.

Viss information ska dock vara korrekt. Exempelvis förutspådde Biden-administrationen i veckor på att Ryssland skulle invadera Ukraina, vilket sedan också skedde.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Great Reset

Ekonominyheter

Guldpriset når ännu en milstolpe – har fördubblats sedan 2024

Går över 4.000 dollar per uns.. Nya guld-rekommendationen för investerare: "Något i stil med 15 procent av portföljen."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

DN:s raseri sågas av konkurrenten. "De skulle bara veta" hur höga bidragen egentligen är.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0