MAKTSUGEN. Jose Manuel Barroso vill utropa sig själv som president över ett federalt Europa.
EU

Barrosos ultimatum till medlemsländerna: Säg upp er självständighet eller hoppa av unionen

Publicerad 8 maj 2013 kl 19.51

EU.Den icke folkvalde EU-presidenten Jose Manuel Barroso förklarade igår sin intention att utropa ett Europas förenta stater med sig själv som självutnämnd ledare. Han ställer samtidigt ultimatum på medlemsländerna att antingen gå "all in" eller hoppa av unionen. Utspelet sprider chockvågor genom ett Europa där skepcismen mot det överstatliga projektet är större än någonsin.

Gilla artikeln på Facebook

Barroso förklarade att han nu vill skynda på arbetet med att upplösa de europeiska staterna för att införliva dem i en europeisk union. Planen är att ett förslag ska vara utarbetat lagom till nästa vår, i god tid före valet till Europaparlamentet nästa sommar. Anledningen till att det är så bråttom är att Barroso fruktar att valet kommer påminna européerna om EU:s baksidor och därmed öka motståndet mot unionen, skriver den ansedda brittiska tidningen The Daily Telegraph.

- Vi vill lägga alla kort på bordet, på ett tydligt och konsekvent sätt, även om en del av det kan låta som politisk science fiction idag. Det kommer bli verklighet inom några få års tid, sa Barroso igår om planen att skapa en "intensifierad politisk union".

Storbritannien gick med i dåvarande EG på 1970-talet och har förklarat att de nu överväger att hoppa av unionen. Premiärminister David Cameron har pressats till att lova att hålla en folkomröstning om utträde ur unionen senast 2017.

För Sveriges del är dock EU-medlemskapet inskrivet i den svenska grundlagen sedan sju riksdagspartier i samförstånd drev igenom en omfattande grundlagsförändring hösten 2010.

Artikeln är rättad


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här tänder han eld på moskén: "Jag blev hjärntvättad"

Märkliga förklaringen. Rasistiska motiv bakom 20-årige norrmannens dåd i Uddevalla, enligt åtalet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Mer från EU

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0