" /> " /> " />
RETAR FN. Den traditionella julfiguren Zwarte Piet. Gerard Stolk/CC-BY-NC

FN-kritik mot holländsk jultradition: ”Ett steg tillbaka mot slaveriet”

Publicerad 23 oktober 2013 kl 11.05

Utrikes.Amsterdams politiker hamnade igår under ökat tryck att förbjuda en traditionell julfestival, när FN kritiserade en av fantasifigurerna i paraden för att utgöra en rasistisk stereotyp.

Gilla artikeln på Facebook

Fria Tider skrev i söndags om påtryckningarna för att förbjuda en traditionell julparad i Amsterdam där en figur som kallas ”Zwarte Piet” – Svarte Petter – förekommer. Paraden äger rum den 5 december när jultomten gör entré ackompanjerad av ett dussintal ”Zwarte Pieten”, som vanligtvis spelas av vita män med svartmålade ansikten och afroperuker.

Förra veckan genomfördes demonstrationer mot den påstått rasistiska paraden utanför stadshuset i Amsterdam samtidigt som stadens politiker diskuterade om de skulle ge tillstånd till processionen.

Igår gav sig FN in i den infekterade diskussionen om Zwarte Piet när Verene Shepherd, ordförande i FN:s kommitté för mänskliga rättigheter kritiserade den traditionella paraden i nederländsk TV.

– Den information vi för närvarande har fått från det nederländska folket är att paraden är rasistisk, ett steg tillbaka mot slaveriet och att den inte borde äga rum, sade Shepherd enligt nyhetssajten DutchNews.nl.

Shepherd, som kommer från Jamaica, tillade att det är hennes skyldighet som FN-tjänsteman att utreda julfestivalen närmare.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Försvarsmaktens Pride-satsning upprör

Krav på att deltagandet stoppas. "Bögar och kärringar hela högen, fy fan."0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Efter adoptionsskandalen. "Det handlar om barnhandel, förfalskningar, tjänstefel och andra grova brott."0 Plus

Mer från Utrikes

Ny korruptionsskandal direkt när Zelenskyj tvingas backa

Presidentens partikollega gripen – plundrade medel till krigsinsatsen.. Skandalen uppdagas av antikorruptionsmyndigheten Zelenskyj försökte stänga ner.0 

Brittiska muslimer ska "bli bäst" på AI

Interna kritiken: "Vi har blivit ett skämt".. Nu måste religiösa gruppen skärpa upp sig, varnar ledaren Wajid Akhter.0 

Hela Tony Aguilars vittnesmål om slakten i Gaza

"USA bör tänka över vad vi egentligen stödjer".. Dödade folks husdjur för nöjes skull och roade sig med att skjuta varningsskott mot barn.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Unga svenska män går med i ortodox kyrka – inspirerade av Jordan Peterson. Ortodoxa församlingen i Överkalix lockar plötsligt många.0